Italská realita bez pozlátka

16. prosince 2011 v 0:57 | SPQR a Simona
Na jednom webu v diskuzi byl tento příspěvek. Doporučuji všem, kteří touží přestěhovat se do Itálie, všem, kteří si myslí, pořád myslí, že my, kteří tu žijeme, se máme jako prasata v žitě :-) Realita je taková, jakou popsala Simona před třemi lety. Vlastně ne, dnes je mnohem horší, Evropa je v krizi, Itálie je na tom z unijních států po již téměř mrtvém Řecku nejhůře a nevypadá to na změnu směrem nahoru. Slavný Super Mario, tak se tu říká novému ministerskému předsedovi, který měl dát Itálii do pořádku po letitém vládnutí S.B. se dostává do úzkých, a z prvotního nadšení Italů po této nedávné změně zůstává jen hořký zápach. Mimochodem, Simona popisovala průmyslovější a bohatší sever. V Římě je… ještě hůře! A proto čtěte dříve, než ten krok uděláte.


Pracovní zkušenost v Itálii, Simona (11.07.2008)
Dobrý den, chtěla jsem se podělit o svou pracovní zkušenost v Itálii. Práci jsem si shnáněla v oblasti Milána v Lombardii, kde by měla být relativně největší zaměstnanost v celé Itálii. Musím říct, že najít si trvalou práci zde je prakticky nemožné. Sháněla jsem práci v oblasti informatiky, vystudovala jsem informatiku na universitě a mám praxi více než 5 let v této oblasti, mluvím 4 světovými jazyky a z italštiny mám překladatelské státnice. Očekávala jsem, že si práci na dobu neurčitou najdu poměrně snadno.
Jednak prvním problémem sehnat zaměstnání byl požadavek rezidence v Itálii. Když jsem šla požádat o rezidenci na místní obecní úřad, řekli mi, že musím mít pracovní smlouvu. Když
jsem přišla do jakékoliv pracovní agentury, řekli mi, že mě nechtějí ani zaregistrovat bez rezidence v Itálii, to samé mi řekly i soukromé firmy. Takový začarovaný kruh, jako témeř
vše zde v Itálii. Nakonec jsem rezidenci v Itálii vyřešila jiným způsobem, tj. dokázat přeložené zdravotní pojištění na 1 rok (neplatí zde VZP kartička, musela jsem si nechat úředně pověřit české pojištění u Allianz na 1 rok, protože pojištění v Itálii se nemůže uzavřít bez residenze v Itálii...) a prokázat, že disponuji finanční částkou 5 000 euro. Potom jsem mohla vyřídit rezidenzi a začít hledat práci.


Obešla jsem snad všechny pracovní agentury zde v Miláně s mým CV, odpověděla jsem na více než 200 CV přes internet, zanesla jsem dalších 200 CV osobně do firem v celém okolí Milána. Takže nakonec jsem zaslala přes více než 500 CV. Ozvalo se mi 8 firem ze všech těch zaslaných CV.

Všichni nabízejí jen smlouvy na dobu určitou na pár měsíců či dokonce týdnů, nejdelší smlouva, kterou mi nabídli je na jeden rok v jedné firmě, která se specializuje na informační systémy přes agenturu. Ve smlouvě je samozřejmostí, že mi neplatí dovolené, nemocenskou, v případě těhotenství či nemoci, kdy bych chyběla více než měsíc mě okamžitě mohou dát výpověď.
Ve firmě je také mnoho kolegů italů, kteří se nacházejí ve stejné situaci jako já. Mé obavy, že by můj úspěch ve hledání práce zde byl zapříčiněný důvodem, že jsem cizinka je tedy bezpředmětný. Situace na pracovním trhu je zde opravdu kritická. Nemluvím o brigádách či letních pracích v mořských oblastech...
Firmy houfně propouštějí, stěhují se na východ, práci nabízejí jen ve formě kontraktů na pár měsíců, nemohou si vzhledem k ekonomické situaci ani dovolit najmout další zaměstnance. Lidé se tu tak nacházejí v situaci, kdy mají na starost rodinu, hypotéku, mají přes 40 let a nikdy neví, jestli až jim vyprší termín pracovní smlouvy, jestli jim ji firma prodlouží, jestli je nenechají ze dne na den doma a jestli v případě, že onemocní je propustí ze dne na den.
Ti šťastnější, kteří našli práci na dobu neurčitou před více než 10 lety, si ji tak drží, pracují přesčasy, mnohdy neplacené.


Podotýkám, že se jedná o situaci téměř v celé Itálii. Zde ve firmě se mnou pracují kolegové, kteří se kvůli pracovní nabídce přestěhovali až z hlavního města Říma, protože tam ani tyhle krátké smlouvy mnohdy nikdo nenabízí.
Mnohé firmy slibují, že po vypršení pracovní smlouvy na dobu určitou zaručují přijmutí do firmy na dobu neurčitou. Opravdu jsem ale zatím nezažila případ, kdy by tak učinili. Počkají do posledního dne platnosti smlouvy, potom zaměstnance nechají 2 týdny doma a potom prodlouží smlouvu opět na dobu určitou. Tím se vyhnou zákonu,že smlouvu jde prodloužit maximálně 3krát po sobě (tím, že zaměstance nechají doma, ho potom najmou jako novou osobu, která ve firmě před tím nikdy nepracovala) , neplatí daně za zaměstnance a také na sebe neberou zodpovědnost za náběr nové osoby do firmy. Tuto zkušenost mi také potvrdily desítky lidí, italů.
Také pracovní agentury, které většinu zaměstnání zprostředkovávají, vzhledem k obrovské poptávce po pracovních příležitostech, se chovají naprosto neuvěřitelně. Ztrácí životopisy, nezvedájí telefony, nečtou emaily, při osobní návštěvě a dotazu, zda pracovní nabídka, která visí ve výloze je ještě volná, odpoví, že ani neexistuje. Plné cizinců, rumunů, arabů, extra komunitních občanů, jim ani nezbývá nic jiného.


S tímto jsou také spojené mnohé další situace. Například hypotéku banka nedá za předpokladu, že člověk nepracuje na úvazek na dobu neurčitou.


Také platové poměry jsou naprosto žalostné. Pobírám zde plat dvakrát nižší než jsem měla u nás v ČR v Praze a čtyřikrát nižší než jsem vydělávala v Německu na stejné pozici. Ceny potravin a služeb jsou zde však třikrát dražší než v ČR.

Situace, kterou zde popisuji, zde opravdu existuje přesně takhle. Z mnoha zkušeností mých přátel či kolegů z práce je to zkušenost mnohanásobně potvrzená. V součastnosti jsem se setkala s mnoha případy, kdy italové odcházejí ze země pracovat do ciziny.
Já jsem sem do Itálie přišla kvůli soukromým důvodům s pevným odhodláním usadit se zde a nenechala jsem se odradit ani 8 měsíčním hledáním pracovního místa, chováním agentur a firem, ale abych řekla pravdu, je to situace naprosto nesnesitelná. Plánuji se tedy i s přítelem vrátit zpět do ČR.
Text je převzatý bez jazykových úprav.
-------------------------------------------------
Co dodat? Prakticky nic. Simona nezalhala ani v jedné věci. Ani slovem nic nezveličila a nic si nevymyslela. Také nic nezatajila. Bohužel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama