Jakkoli a kdekoli, o parkování

21. prosince 2011 v 0:50 | SPQR
Za celé roky jsem v Římě potkal jedno jediné odtahové auto. A to jsem tedy koukal. Opravdu jsem se zastavil cestou z kanceláře domů a pozoroval ten šrumec okolo. Odtahovalo se jedno z mnoha "normálně" zaparkovaných. A když se řekne normálně zaparkovaných, myslím tím parkujících v rozporu se vším, co o správném parkování všichni známe. Tady se parkuje přesně naopak. Druhá řada? Ale… klidně i třetí a čtvrtá, však až bude chtít někdo vyjet, zatroubí - a bude troubit dlouho. Na chodníku se parkuje tak často a tak bezohledně, že musíte chodit po silnici! Na přechodu tak, že přechod často vůbec není průchozí! Na vyhrazeném parkovišti? Ano, ale napříč vyznačenými místy, zabírajíce miniautem kus jednoho i druhého místa, vybočujíce tak, že nikdo jiný neprojede. A nechat auto v křižovatce? Na kruháku, nebo před vjezdem do dvora komukoli? V klídku… Parkovací zvyky (zlozvyky) Římanů napovídají o jejich vztahu k okolí, veřejnému prostoru i druhým. A nic lichotivého se z toho pochopit nedá.


Na druhou stranu se mnohdy není čemu divit. Je běžné, že při příjezdu domů, na návštěvu či do restaurace, pokud jedete hloupě - tedy vozem, musíte počítat s tím, že hodinku se místo na alespoň nějaké zaparkování hledá. I z toho se rodí italské pozdní příchody, které nikdo za pozdní už ani nepovažuje. Římské centrum je vozy špatně dostupné, mnohá místa - a to je opravdu dobře - jsou dopravě uzavřená. A proto tam, kam až se dojet dá, doprava balancuje na hraně kolapsu, často fakticky kolabuje. K dopravě v Římě také patří permanentní troubení (jen tak, pro výstrahu), nezastavování na přechodech - ale pokud jdete, zabrzdí - sice na poslední chvíli, ale německou či severskou slušnost se srozumitelným dáním přednosti chodcům zde nečekejte. K vstoupení do vozovky musíte být odhodlaní a odvážní. Ne nadarmo se říká, že v Římě existují jen dva druhy chodců: rychlí a mrtví. Neznám osobně moc Čechů, kteří by si na římskou dopravu zvykli, nebo jim dokonce vyhovovala. Vlastně neznám žádného. Dá se v ní ale orientovat, a pokud i v tomto případě naplňujete pravidlo V Římě Římanem, o kterém jsme psali před několika dny, zvládnete to :-) Ještě jedna zajímavost, při vší té dopravní hrůze, kterou Řím Evropě nabízí, je zde počet těžkých dopravních nehod jeden z nejnižších na celém kontinentu. Nikdy jsem v Římě neviděl těžké nehody autobusů, auta na střeše a podobná zvěrstva, která znám z Prahy. Něco jiného jsou motorina. Ano. Ale při té penetraci to je snad i "pochopitelné" , že to občas někdo neustojí.

Mimochodem, každá zelená na semaforu je pro halabala seřazená motorina na kraji křižovatky jako výstřel na startovní čáře, impuls k agresivnímu a bezohlednému šílenství kupředu směr další semafor, plně respektujíce jen jednu zásadu: jedu - bacha.

Římané pěšky prakticky nechodí, a protože je městská doprava poměrně nejistou záležitostí s puncem orientálního dobrodružství, spoléhají na sebe sama. Auta a motorina. A těch je více, než lze někdy i opticky zvládnout. Vynořují se zpoza rohů, objevují se v nejnevhodnější chvilky, kdy potřebujete přecházet, vycházet, nebo jen tak… jít. Sviští po chodnících, parky i všemi možnými zákazy. Parkují ještě hůře než auta a není raritou, že najdete motorino zaparkované na úzkém chodníku uprostřed a ještě v jeho zlomu (rohu). Pěší musí mnohdy ujít desítky metrů, než najdou vhodný průnik mezi vozy a motoriny, aby se dostali z chodníku na druhou stranu či naopak. Pro maminky s kočárky či handicapované na vozíku je to v podstatě řešitelné jen jedním způsobem: nikam nejezdit.

A pokud si myslíte, že mimo centrum je to lepší… není. To už musíte hooodně daleko, do ulic, kde bydlí málo lidí, s nízkou zástavbou, aby tam bylo málo aut a motorek k zaparkování. My žijeme v centru, tedy uvnitř městských hradeb, jak se říká, v rezidenční čtvrti plné starořímských vil a ambasád, kde je (by měla být) slabší koncentrace osob i dopravních prostředků - je to lepší? Není! Všichni z širokého okolí toho totiž využívají k jejich vlastnímu odkládání aut i motorin. Jednou jsem dokonce našel motorino zapíchnuté přímo před našimi vrátky na chodník, nedala se téměř otevřít.

Vztah Římanů k dopravě, a s tím spojenou i jistou odpovědnost a vcítění se do druhých, odráží i událost z 11. listopadu, kdy městské kamery zachytily řidiče autobusu, který uprostřed přepravy cestujících zastavil, odebral se do pizzerie (rychlého občerstvení), pojedl, vrátil se do busu a… jakoby nic pokračoval v cestě. Že blokoval silnici, že měl na palubě cestující, to ho nevzrušovalo. Je to exces, ano, ale z něčeho pramení, nemyslíte? A z hladu řidičů to jistě nebude :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 7:39 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama