Jídlo bohů

12. prosince 2011 v 18:38 | SPQR

Autorka knihy Čokoláda pro znalce, paní Chloé Doutre-Rousselová s oblibou říká, že kdo jí pouze hořkou čokoládu, ještě neprozřel. Pokud tuto větu zasadíme do kontextu, pak jím světoznámá znalkyně čokolády narovnává některé zažité nepravdy. V tomto případě tu o "nedobré a nekvalitní" mléčné čokoládě, nebo tu, která za jediné měřítko kvality považuje co nejvyšší procento kakaa. Však Chloé dodává, že raději dobrou mléčnou, než špatnou hořkou.
Začali jsme drobnou narážkou na mléčnou čokoládu, zůstaneme tedy chvilku u ní. Britská Academy of Chocolate udělujeme každoročně tzv. čokoládové Oscary, chcete-li zlaté, stříbrné a bronzové medaile - World Chocolate Awards - za nejlepší čokoládu na světě.


Jedna kategorie je vyhrazena i mléčné čokoládě s oříšky a tu poslední zlatou si odnesla italská "fabrika na čokoládu" Amedei. Proběhla jen drobná disputace o tom, zda jsou v mléčné čokoládě lepší lísková jádra celá, či drcená. Vítězná Amedei Latte con Nocciole obsahuje jádra drcená. A mimochodem, letos na jaře obdržela Amedei na italské prestižní soutěži "Zlatou tabulku" právě za delikátní dvaatřicetiprocentní mléčnou čokoládu!

Necháme dnes stranou historii čokolády, o té bylo napsáno mnohé, rádi bychom se podívali směrem gurmánským, tedy například k čemu, případně co se k jaké čokoládě hodí nabídnout do skleničky.

Každý výrobce čokolády, opravdové a především špičkové čokolády, doporučuje k vlastním skvostům kvalitní destiláty, vína, nebo také čaje. Jemnými bílými víny počínaje, přes vína portská až po šampaňské. Drobné odchylky nalezneme, ale základ zůstává stejný. Jak Domori, El Rey, Chocovic, Bonnat, Amano, Cluizel, Guittard, Marcolini, Paul a Young, Recchiuti, Pralus, Curley, tak Scharffen Berger, Valhorna či Amedei - tedy světová špička "hand made" čokolády ví, který nápoj zvýrazní, podtrhne, až akceleruje jemné chutě, tajemné vůně a dá již tak neuvěřitelnému zážitku punc čehosi výjimečného a dokonalého.

Tak jako nejlepší víno, olivový olej, parmazán či aceto balsamico nehledáte v supermarketu a u obřích průmyslových kolosů, tak ani nejlepší čokoládu nenajdete v továrnách, ale v čokofabričkách, kde kvalita a péče - od sběru bobů, přes mnohahodinové konšování až po ruční práci od A do Z, je tím, co nám jasně ukazuje, kudy se vydat. Není nezajímavé, že výše popsané prestižní výrobce čokoládových skvostů nenajdete mezi nejprodávanějšími čokoládami světa (Mars, Twix Twin, Snickers, Kit Kat, Bounty…) Pardon, ono se nejedná o čokolády, ale o cukrovinky se zanedbatelnou vrstvou čokolády, která sice umožní zařazení do kategorie, ale neumožní ochutnání pravé čokolády.

Tak tedy víme, že mistři světa za ideální považují spojení:
Bílé čokolády s pistáciovými jádry a Chardonnay Preludio Sacchetto, mléčné s oříšky a domácí slabší vaječný koňak, Toscano Red 70% (sušené lesní jahody, maliny a třešně) a Riesling Comtes d'Eguisheim, Amedei "9" 75% a Vinsanto del Chianti Classico Castello di Cacchiano, Chuao 70% a Bordeaux Chateau Petit Bigarroux, Amedei 70% s mandlemi a Amaretto DiSaronno, Toscano black 70% a Royal Oporto Quinta Das Carvalhas Vintage, Toscano black 66% a Moscatel de Douro. Na samotném vrcholu čokoládového světa pak sedí "model" Porcelana, čokoláda, ke které nelze pít nic menšího, než kvalitní šampaňské, v našem případě Champagne Cristal od Roederera. A nyní se podržte, Amedei k Porcelane, jejíž cena na kilo překračuje částku tří a půl tisíce korun, doporučuje i plnotučné mléko pokojové teploty! Ke každé čokoládě navrhujeme samozřejmě alternativní vína podobných chutí, lze se ale setkat i se jmény vzácných čajů, které Amedei s oblibou prosazuje. Porcelana, pro vysvětlení, je první čokoláda na světě, která byla vyrobena z kakaa pouze jednoho genetického druhu. Ročně se tohoto černého zlata sklidí pouhopouhých 3000 kg a produkce je tak velmi omezená. Porcelana je extrémně delikátní a i když se jedná o 70% hořkou čokoládu, spojuje mimořádnou čokoládovou sílu s neuvěřitelnou jemností. Porcelana se tak do světa čokoládových labužníků dostává v nedostačujících dvaceti tisících ručně číslovaných tabulkách, které jsou během několika týdnů vyprodány.

A pokud ještě stále nemáte jasno, jakou čokoládu hledat, chcete-li ochutnávat jako znalci, užívat si jako gurmáni a těšit se z nádherných zážitků jako děti, pak poslouchejte dobře. Hledejte vysoký lesk tabulky, kterou lámete s příjemným prasknutím, kdy je třeba použít i trochu síly, nadechněte se, vnímejte sladkost i u "sedmdesátky", až poté, zadržíte-li dech, dojde na hořkou vůni, pak vložte čokoládu do úst, nechte rozplynout na jazyku a ponořte se do objevování vzdálených chutí, které dle druhu čokolády obohatí váš nový svět, svět poznání pravé čokolády.

A ještě jedno měřítko pro vás máme: za poslední čtyři roky obdržela Valhorna celkem 17 různých medailí na World Chocolate Awards a stala se druhou nejúspěšnější značkou. Amedei boduje neuvěřitelnými dvaatřiceti medailemi, z toho šestnácti zlatými! Jen v roce 2009 umístila čokoládovna Amedei v nejprestižnější kategorii na zlatém místě celkem čtyři druhy čokolády! O třetí a další místa "na světě" se s odstupem pere téměř dalších deset výrobců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama