Koncert u Oltáře nebes

23. prosince 2011 v 0:36 | SPQR
Bezesporu jedním z nejkrásnějších římských kostelů je kapitolská basilika Santa Maria in Ara Coeli, také Aracoeli, neboli Ara del Cielo, po našem Pany Marie na Oltáři nebes, také se jí říkávalo Panny Marie Kapitolské (či "na Kapitolu").

Zajímavá je legenda, která se k vrchu váže: podle ní se na tomto místě císaři Augustovi, když se Sibyly ptal na to, zda někdy bude na světě důležitějšího muže, než je on sám, zjevil obraz Panny Marie s dítětem. A prý i slyšel: "Tady bude oltář Božího Syna". Neváhal tedy a dal na onom místě vystavět Ara Coeli, Oltář nebes. Mluvíme sice o Kapitolu, ale přesněji jsme na vrcholku jménem Arx, jednom ze dvou vrcholků Kapitolu, mezi nimiž bývala proláklina jménem Asylium, útočiště. Právě zde, podle jiné legendy, poskytoval ochranu a azyl všem, kdo se rozhodli přijít do Říma, jeho zakladatel Romulus. Tedy samozřejmě až poté, co se pod jeho ochranu dobrovolně uchýlili a jeho za nejvyššího svého vládce uznali. Snad žádné jiné místo v Římě nevyjadřuje kontinuitu antického a křesťanského světa tak, jako právě příběh vrchu Arx. Tak tady jsem si ve čtvrtek užil nádherný koncert…


Včera jsme si vyrazili na předvánoční procházku starým městem a od sedmé večerní pak na koncert právě do tohoto zajímavého kostela. Že je Řím prakticky prost vánoční atmosféry, o tom budeme ještě psát. Přesto se Vánoce blíží, sem tam nějaká ta výzdoba je, zvláště betlémy lze na mnoha náměstích a v kostelech najít nádherné, a proto podvečerní procházka má navzdory nevánočnímu zbytku Říma své kouzlo.

Koncert v basilice byl úžasný. Singing Christmas od Guerrera, Wooda a Monteverdiho po Brittena, Lauridsena a Bonanna, od 16.století do současnosti. Na varhany kouzlil G. Piermarini, na klavír ho doprovázel M. Madonna. A sbory - povětšinou školní, se jmenovaly Iride, Eos a Musicanova. Tečka. Toť stručný popis. Zbytek bych milému čtenáři musel nahrát. A snad bych zachytil i tu úžasnou a hlubokou atmosféru, kdy na 100 mladých lidí zpívalo v angličtině, latině, italštině i francouzštině, kdy na konci koncertu pěvci rozezpívali i několik set návštěvníků a pak Buon Natale znělo od všech a všem. Byl to milý večer.

V jeden moment se sbory spojily a pěvců bylo tolik, že zvolené aranžmá - několik desítek jich stálo i podél stran auditoria (jakoby pěvci svými hlasy obklíčili diváky), bylo nejen praktické, ale především velmi sugestivní a k již tak dobré chrámové akustice přidávalo na síle i hloubce vjemů.

Na závěr ještě pár informací, abyste měli více důvodů, proč toto kouzelné místo navštívit: Kapitol, tedy Campidoglio, jakožto jeden ze sedmi pahorků římských (nejmenší a nejnižší), na kterých se původně město rozkládalo, má historii tak dlouhou, bohatou a mnohdy velmi tragickou, že bychom potřebovali desítky stránek k alespoň základnímu průzkumu. Ne, samozřejmě, že ne, ty další římské kopce nejsou méně důležité pro pochopení Říma a pro jeho životopis, Quirinalis, Viminalis, Esquilinus, Palatin, Aventin a Caelius jsou nosnými sloupy římské věčnosti, ale Kapitol je prvním z prvních. Koneckonců jen odtud se kdysi vládlo a… také bylo vidět do Vestina chrámu panenských Vestálek k jejich "věčnému svatému ohni na tomto světě".

A sem, k Ara Coeli, museli podle další legendy hříšníci pro zajištění si vítězství v bitvě, či jen v obyčejné sázce, vystoupat po monumentálním a strmém votivním (děkovném) schodišti o 124 stupních v kleče (!), modlíce se De profundis za odpuštění hříchů, za duše v Očistci. Na tento důvod se sice zapomnělo, ale po kolenou se stoupalo k Oltáři nebes i tak, pro odpuštění hříchů, ještě v dobách nedávných.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 7:39 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama