Mše málem poslední

25. prosince 2011 v 13:26 | SPQR
Jako bych o tom nedávno nepsal. O vztahu římských řidičů k chodcům a zvláště pak k chodcům na přechodech. Dnes jsem si opět na vlastní kůži vyzkoušel realitu. Běžně na červenou jezdí motorina. Není raritou vidět na červenou projet auto, zvláště na křižovatkách méně frekventovaných a při slabším provozu. I moji přátelé tak občas jezdí… a já se s nimi vozím. Dnes jsem, cestou z půlnoční mše, procházel Via Nomentana a hned na prvním přechodu (na moji zelenou) mne málem přejel jakýsi děda v jednom z místně oblíbených pidiaut. Ještě jsem nad tím mávnul rukou, ačkoli se ani náznakem neomluvil a jen tupě zíral. O přechod dále to málem dopadlo černě. Autobus nezastavil.Opět jsem měl zelenou, šli jsme svižně, byla zima, byli jsme již v půli čtyřproudovky, když tu vidím přijíždět městský autobus. Zaregistruji ho, ale předpokládám, že i on nás. Okolo bylo dost aut, stála, naproti i blikající auto carabinierů. Chyba. Autobus sice zastavil, ale prakticky o moje rameno a snad jen proto, že uvnitř kdosi zařval cosi jako "pozor". To jsem otevřeným okénkem řidiče slyšel i já. Otočil mne kolem osy, zavrávoral jsem… jel naštěstí pomalu. Až když bus zastavil a já se rozhodl řidiči povědět pár peprných slov, došlo mi, že je v šoku víc, než já. Vůbec o mně nevěděl. Omlouval se a… byl stále vyděšenější, pusu otevřenou, vytřeštěné oči.

I já byl v šoku a tak jsem mu první větu řekl pěkně od plic - česky. A obratem jsem mu ji přeložil, aby si nemyslel, že ho třeba chválím, nebo mu přeju hezké Vánoce.

Ty jsme si ostatně udělali, ačkoli se nad Římem od rána honily mraky a poprchávalo. V centru bylo minimum lidí, Italové vůbec a jen pár turistů. Bylo to prima, mnohé památky, kašny a celá náměstí vypadají takto o poznání lépe :-)

Prohlédli jsme si mimo jiné i Betlém na Svatopetrském náměstí, kde bylo naopak lidí požehnaně a Půlnoční mši si užili v malém (na římské poměry) kostelíku v centru města, Santa Maria dei Monti (Madonna ai Monti), kousek od baziliky Panny Marie Sněžné. Přivítal nás "padre", popřál a když vyzvěděl, že zůstáváme na mši, zapůjčil nám zpěvníky a text dnešní mše: Natale del Signore. Zpěvy před mší začaly v půl dvanácté, mše samotná ve čtvrt na jednu a trvala hodinu. Kostel byl plný místních, téměř rodinná atmosféra tam vládla, vůně kadidla, krásný Betlém a… prostě Buon Natale 2011!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lydie Lydie | 26. prosince 2011 v 20:00 | Reagovat

Opět jsem si se zájmem přečetla Váš článek.Zabloudila jsem na Váš blog přes odkaz u JANACH

2 Lydie Lydie | 26. prosince 2011 v 20:02 | Reagovat

Ta auta v ulicích, motorky atd. jsem si živě připomněla.Tam se mi zdálo,že spousta aut je trochu pomlácených...ty motorky jezdí i po chodníku..

3 SPQR SPQR | 26. prosince 2011 v 23:00 | Reagovat

Máte pravdu, motorina zde jezdí úplně všude :-( Omlácená auta, lehce, tu jsou ano. Je to místní sport. Ale ne velké bouračky... naštěstí.

4 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 7:39 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama