Římská vzpomínka na Rónina

26. prosince 2011 v 0:30 | SPQR
Vzpomínáte na scénu z filmu Ronin, kde se RdN a JR skryjí v usedlosti jednoho z dávných přátel, aby bylo možné postřeleného RdN odoperovat? Vzpomínáte na scénu, kdy onen dávný přítel, který je jedním z těch "co mohou", maluje jednotlivé postavičky Róninů - samurajů bez pána, aby s nimi dozdobil starý japonský hrad? Mám ten film rád.
Dnes jsem stál na vyhlídce u Piazzale Napoleone I, na kraji Villa Borghese s výhledem na Piazza del Popolo - je tam nově udělané strašné stavební lešení, a vyhlídka je setsakramentsky omezená, ale přesto stále jedinečná. Zvláště, když nad Vatikánem zapadá slunce… Koukám se dolů na Řím a vzpomínám na loňské výjimečné Vánoce na pohádkové bílé a promrzlé Šumavě. Slunce svítí o sto šest, teploměr ukazuje 17 nad nulou a vedle sebe najednou uslyším: C'est la beauté!


Líbí se mi francouzština, vždy jsem jí chtěl studovat a rád ji poslouchám. I proto mé cesty častou vedou do Francie. Otočím se, však i hlas byl milý, takový přátelsky sympatický, jakoby blízký. Koukám na strace, šedivé vlasy na ramena, neupravená bradka stejné barvy, usměvavé oči. Naše pohledy se střetly, oba jsme se pousmáli, jako že chápeme, o co tu jde :-)
Dnes osmdesátiletý slavný francouzský herec, na kterého si jistě pamatujete z filmů Den šakala, Jméno růže, Mnichov… exceloval ve více jak sto osmdesáti filmech a desítkách divadelních rolí. Mimochodem, jeho velkou vášní je malování… třeba v této klidné části Říma hledal inspiraci, neposednou a nestálou múzu mezi stovkami bust slavných, kterými je park poset. Třeba… nevím, možná to pro něj, stejně jako pro tisíce jiných turistů, byly jen obyčejně neobyčejné Vánoce ve Věčném městě.

A když jsme u Ronina a historické postavy Róninů, moje japonsko-římská spolužačka Kumiko Kansui mi vysvětlila, že v dnešním Japonsku se Rónin říká studentům, kteří nebyli přijati na vysokou školu, protože neuspěli u přijímaček, a rok tráví učením na přijímací zkoušky nové. Student tak vlastně není studentem žádné školy, ačkoli se za studenta považuje - podobně, jako samuraj neměl žádného pána, ale za samuraje se stále považoval.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lydie Lydie | 26. prosince 2011 v 20:33 | Reagovat

Pěkně napsáno.

2 Lydie Lydie | 26. prosince 2011 v 20:36 | Reagovat

Tak jsem přečetla všechny dostupné články na tomto blogu-nevím,zda jste začal psát až v prosinci,či už dříve.Jiné,než z prosince tu nejsou.Tak pište dál-zase se přijdu mrknout.

3 SPQR SPQR | 26. prosince 2011 v 22:58 | Reagovat

Dobrý den, milá Lydie, ano, až v prosinci. Děkuji a přeji Nový rok takovým, jakým si ho přejete Vy :-)

4 Lydie Lydie | 26. prosince 2011 v 23:06 | Reagovat

Děkuji za přání.Také Vám v novém roce přeji jen samá nej..nej..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama