Popolo di sporcaccioni? Ehm, prostě prasata…

12. ledna 2012 v 9:40 | SPQR
V tzv. západní Evropě nenajdete špinavější hlavní město země. Soupeřit mohou jen některá východní a půlevropská Ankara. Řím má prostě další primát. Je mi opravdu líto vysvětlovat návštěvám, že my cizinci to tu opravdu neděláme, že se za to stydíme, že dokonce pomáháme s úklidem jako dobrovolníci, že, no prostě nás to štve! Viděl jsem všechna hlavní města kontinentu, viděl jsem je několikrát, viděli jste je jistě i vy, viděli je i jiní… shodneme se, že s Římem to co do veřejné čistoty jde z kopce. Shodneme se též, že to je díky domácím.

Těžko totiž akceptovat nedávné provolání jednoho z čelních úředníků města, že sice ano, my Italové jsme pěkná prasata, co se veřejného prostranství týče, ale turisté, ti jsou snad ještě horší.

Hm, podle této logiky by si turisté nejspíše celoroční odpad schovávali do Říma, nikde jinde v Evropě (zvláště pak doma) by ho nevyhazovali a... anebo pouze a jedině do Říma jezdí zvláštní sorta turistů, civilizačních heretiků. Tzv. "takyprasata". Nebo signor Broccoli myslel turisty italské? Výběr nechám na milém čtenáři.


Asi ne, viďte, milý pane Broccoli, to nejsou turisté! Ta špína tady, ta strašná špína tady, to je dílo domácích. Římanů. Pravda, někteří cizí nepochopili správně heslo V Římě Římanem (psali jsme o něm nedávno) a za své si vzali i tuto temnou stránku dětí Věčného města, ti ale celý Řím zaneřádit nestíhají! Však zkusme zabloudit mimo centrum, kam turista nepřijde a kde není na koho vinu svalovat! Je tam snad menší nepořádek? Ale kdepak, chlív non plus ultra. A ještě jedna drobnost, drahý Broccoli, turisty nejnavštěvovanějším městem Evropy je Londýn, pak Paříž a poté Berlín. Bronzová příčka roky držená Římem je minulostí, ne tak veřejný nepořádek. V logice pana Broccoliho by první tři evropská města - co do počtu turistů ročně - musela vypadat v porovnání s italským hlavním městem jako… chlívky, hnojník či ráj nepřizpůsobivých, Chánovské sídliště… A ono to tak není!

A ještě jednu věc dlužno zvýraznit - pečlivému pozorovateli věřím neujde, a je k pochopení problému podstatná. Římané odpadky na ulici, odpadky a zbytky všeho druhu nevyhazují, nezahazují, neodhazují s pocitem vinny, není jim stydno a nešpiní město s těkavým pohledem "co kdyby mě někdo viděl". Oni věci upustí tam, kde přestanou plnit předcházející a původní svůj úděl, než se odpadky staly: cigaretu nedokouřenou a "netíplou", ubrousek od pizzy, obal od... čehokoli, papírový kapesník, kelímek, použité dobíjecí kupony telefonů, lístky na metro, vzkazy od manželů milenek, reklamní letáky... cokoli. Prostě TO upustí. Jen tak. To nikdo jiný neumí... s takovou ležérností a prosti jakéhokoli pocitu negativního, slabší jedinec by dodal: s takovou grácií :-).

Mám s tím opravdu problém. A nyní se rozhodli pokutovat každého, kdo odhodí žvýkačku. V bláhové představě, že to lze vysledovat, zaznamenat a zaprotokolovat. Gesta by jim šla, ale přestat ty čuňárny dělat, to už chce panečku jinou… snad odvahu? Mentalitu? Vychování? Veřejný prostor je v Itálii (jižní) a v Římě prostorem, kde mohu cokoli, od odhazování odpadků, špatného parkování až po nesbírání hovínek domácích chlupáčů (myšleno čtyřnohých). Veřejný prostor tady má svůj vlastní virtuální život, k jehož sledování se římský měšťan přeci nesníží - platíme daně, říkají, tak ať uklízí město. Ani v Holešovicích není tolik lejn na chodníku jako v mé čtvrti v Římě, a to tu mají prosím pejskové i své vlastní "kakací parky".

Řím na odklízení žvýkaček, kterým tady místo italského gomma da masticare říkají "la gomma americana", snad aby ještě více podtrhli jejich přesvědčení, že za ten čurbes na ulicích může někdo jiní, někdo a něco cizí, ročně vydá odhadem 5,5 milionu eur (140,8 milionu korun). Je to 15 eur na metr čtvereční. Ideální proto prý bude zavést za odhazování žvýkaček sankce. Jako kdyby někdy nějaké v Itálii zabraly. Snad se ale nebude jako v Singapuru zavírat do vězení, ale jen pokutovat.

Na dlažbě římských ulic denně přistane na patnáct tisíc použitých žvýkaček, kdosi spočítal (kdo ví jak). A protože krize číhá na každém rohu, onen politik to vynásobil a znásobil a přidal IVA, tedy DPH. Pak ubral několik manipulačních poplatků, nějaké to všimné a cosi sobě do kapsy a rozhodl: na pokutách 50 euro na kus vyděláme majlant. Šup s tím do vyhlášky.

Žvýkačka se rozkládá pět let, je to svinstvo tak jako tak, patří pouze do koše. Ano, ale populismus to nevyřeší. Na ten jsou Italové zvyklí a slušně se s jeho dopady vyrovnávají, nevnímají ho. Chtělo by to spíše trochu zlepšit tu výchovu, myslím. Trochu víc.

Víte, že City Ranking Project, aktivita několika organizací sdružených pod hlavičku nazelenalé asociace EEB, loni opět určovala nejšpinavější (co do životního prostředí) a nejčistší evropská velkoměsta? Vítězí Berlín. Poslední je… Milán a Řím. Jen pro zajímavost nabízím pečlivému čtenáři část hodnotící tabulky, kdy opravdu čisté je za A a čím špinavější, tím vzdálenější písmenko abecedy. Konec je F.

A: ideální není žádné město
B: Berlín
C: Kodaň, Stockholm, Vídeň, Curych
D: Madrid
E: Londýn, Brusel
F: Milán, Řím

Pro puntičkáře: Broccoliho termín sporcaccione česky znamená něco mezi špindírou a sviňákem. Můj překlad "prase" považuji tím pádem za téměř neutrální :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lydie Lydie | 25. ledna 2012 v 14:26 | Reagovat

S tou čistotou je to problematické.Mě se zdá,že v Albánii si s nějakým odpadem hlavu nelámou-šups s tím do řeky...všude spousty plastových lahví atd...
V Norsku jsou plastové lahve i plechovky od koly a piva zálohované.Místní bezdomovci všechny odhozené vysbírají...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama