Silvestr ve Věčném městě

1. ledna 2012 v 14:31 | SPQR
Většina zákazů slouží k porušování. Toto pravidlo se v Itálii, zvláště pak střední a ještě lépe jižní považuje za zásadní a základní. Římský starosta nevydal zákaz silvestrovských petard, ale doporučil jejich omezení. V Palermu či Benátkách starostové petardy přímo zakázali. Za neuposlechnutí hrozily vysoké pokuty. Po dlouhé době jsem Silvestra strávil v ulicích Říma… od 18:00 do 03:00. A petardy? Řím, jako ostatně každý rok, byl po celou tu dobu jeden velký dělobuch. Zákaz nezákaz, ať bylo v ulicích policistů sebevíce, město hřmělo jako na jiné Silvestry. Jako ostatní města. "Italský výsledek" posledního dne roku je několik mrtvých, tisíce zraněných a památky v obležení odpadků…
Dělobuchy zakázali radní i v Milánu, tam především kvůli smogu, aby dým ze zábavné pyrotechniky nezhoršoval již tak tragickou kvalitu ovzduší. K zákazům se vyjádřil i starosta Neapole, kde se společně s Florencií naopak žádné zákazy nechystaly. Prý je to pitomost. Tradice se rušit nemají, zákazy nikomu neprospějí a… prý by je stejně nikdo nerespektoval. Zná dobře své sousedy :-)


Nejhlasitějšími odpůrci silvestrovského šílenství byli ochránci zvířat. Jejich asociace vydala prohlášení, že každoročně v Itálii v důsledku šoku z půlnočních dělobuchů zemře na 5 000 chlupáčů. Nejvíce koček, psů a… dokonce několik desítek koní. To jsou smutná čísla, ale souhlasím s neapolským starostou, že samotné zákazy nic (zvláště pak v Itálii) nevyřeší.

A jak bylo v centru Říma 31. prosince?
Nejdříve večeře na zahrádce restaurace u kamarádky Manuely, s vynikajícím červeným vínem a snad jedním zásadním rozhodnutím :-), poté už do víru velkoměsta. Fori Imperiali od Kolosea po Piazza Venezia a přilehlé ulice, to byla jedna velká bitevní zóna, kde se shromáždilo přes 300 tisíc Italů a turistů z celého světa. Cílem byl koncert skupiny Negramaro a show římského komika Enrica Brignano, který povedeně ironizoval prakticky vše, co mu přišlo pod ruku (pusu). Římskou historií počínaje, vztahy s Němci konče. Mimo jiné zaznělo, že Němci prý měli Italy vždycky rádi, protože od nich kupovali staré ojeté Mercedesy, ale potom, co Papi, tedy Berlusconi komentoval pozadí Merkelové slovy, "una culona inchiavabile", se to prý trochu zkomplikovalo. Nejvíce zdvořile se dá pro onen výraz použít překlad "zadnice nesouložitelná", ale méně publikovatelné výrazy jsou dokonce přesnější :-)

Dav na Fori Imperiali byl opravdu neurvalý, plný agresivity a nervozity, dav nevrlý - rozdávala se sprostá slova, také šťouchance, dupáky a lokýtky. Mnozí museli vyhledat asistenci záchranářů, první řady pod pódiem byly dokonce "evakuovány", aby nedošlo k ušlapání účastníků. Museli jsme asi oněch 2x 700m projít, jinak bychom pořádně nechápali, jak se mají sardinky v plechovce či nakládačky ve skle. Hodně se nám to nelíbilo a z reakcí lidí, které jsme na římském bitevním poli potkávali, nebylo Silvestrovské zdravé nadšení nikterak patrné. Mimochodem, potkali jsme mnoho rodin s minidětmi a dokonce několik žen s kočárky, nejspíše aspirující na jogurtový titul Dobrá máma.

Zbytek centra byl poměrně klidný, sice lidí hodně, ale vše průchozí bez problémů. Přípitek jsme si užili u Pantheonu na malém komorním náměstíčku Piazza della Rotonda u jeho monumentální fontány, kde bylo lidí poměrně málo a relativní klid. Láhev Prosecca, neodmyslitelné fotky a tajná i polotajná přání do roku 2012. Pak nefungovala ani jedna mobilní síť, telefony byly buď bez signálu, nebo se nešlo spojit, a to celých třicet minut. Mezitím jsme prošli okolo Andělského hradu k Vatikánu, kde jsme měli sraz s přáteli.

Jejich mateřská katolická organizace měla jako jediná povolení pořádat na Svatopetrském náměstí Vigilii pro šťastnou rodinu. Prostor pro mši, drobné občerstvení, možnost posedět a zahřát se, přístřešky se svíčkami štěstí, které si mohl kdokoli vzít a zapálit, pohodová atmosféra a dobrá nálada. To vše přímo před Vatikánským Betlémem. Veronica, která byla jednou z organizátorek, měla v improvizovaném křesťanském středisku službu od první hodiny popůlnoční do šesti do rána…, ale nás přemohl chlad a únava. Proto jsme si řekli Felice Anno Nuovo 2012 a přes celé centrum se vydali domů…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 7:39 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama